Wszczęcie postępowania w sprawie zwrotu środków unijnych
Do wszczęcia procedury w sprawie zwrotu środków niezbędne jest, aby wystąpiła co najmniej jedna z przesłanek: wykorzystanie ich niezgodnie z przeznaczeniem, wykorzystane z naruszeniem procedur lub pobranie nienależnie albo w nadmiernej wysokości.
Procedury kontrolne w ramach systemu wdrażania środków Unii Europejskiej mają zapobiegać zarówno nadużyciom ze strony beneficjentów, jak i występowaniu nieprawidłowości po stronie podmiotów zaangażowanych w system wdrażania środków europejskich – instytucji zarządzającej (IZ), instytucji pośredniczącej (IP), czy instytucji wdrażającej (IW). Do obowiązków instytucji udzielającej dofinansowania należy przede wszystkim konieczność terminowego rozpatrywania wniosków o płatność oraz wypłaty środków. Nieprawidłowością po stronie organu może być więc zwłoka w wypłacie środków unijnych, która może prowadzić do powstania szkody po stronie beneficjenta polegającej na braku możliwości realizacji projektu.
Kto odzyskuje środki
Organem odpowiedzialnym za odzyskiwanie środków europejskich podlegających zwrotowi dla regionalnego programu operacyjnego (RPO) właściwy jest zarząd województwa, a w przypadku krajowego programu operacyjnego (PO) minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego – obecnie minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Instytucja zarządzająca może jednak w drodze umowy albo porozumienia powierzyć IP część swoich uprawnień w zakresie realizacji RPO lub PO np. na podstawie umowy cywilnoprawnej upoważnić IP do wydawania decyzji o zwrocie środków, czy upoważnić do rozpatrywania odwołań od takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta